Äripäeva tänase kaaneloo peategelane on Eesti äriajaloo vastuolulisemaid mehi. Rein Kilgi maine on pika ajaloo tegutsemisaja jooksul külge saanud nii hulga plekke, et nii mõnigi Äriplaanile tulija on pahandanud, miks Kilk üldse lavale tuleb.
Äripäev arvab, et kõik Rein Kilgiga aegade jooksul asju ajanud ettevõtjad ja juhid võivad südamerahus Äriplaani konverentsile tulla. Kes Kilki laval näha ei kannata, ei pruugi teda ju kuulata, ent kindlasti ei tasuks mööda lasta võimalust talle küsimusi esitada.
Äriplaani laval on Margus Kohava, Priit Piilmann, Jaanus Otsa, Heinar Põldma, Jaanus Vihand – esinduslik plejaad Eesti suuromanikke, kelle tuleva aasta äriplaaniga tutvumine annab inspiratsiooni oma tuleva aasta sihte paika seades. Cityconi juhi Marcel Kokkeeliga te vaevalt Äriplaanita mõtteid vahetada saaksite.
Kui Äripäev otsustas Kilgi Äriplaanile esinema paluda, oli tema äriteekonda palistavad küsitavad skeemid ja väärtusvaba suhtumine poliitikasse toimetusele teada. Tõsi, Isamaa ja Res Publica Liitu hiljaaegu raputanud kriminaalide skandaal oli tookord veel olemata. Kas selles loos oli Kilgil ka mõni konkreetne ärihuvi või oli pigem tegemist tööõnnetusega, nagu on tagantjärele püüdnud selgitada Tõnis Palts, on tänaseni teadmata.
Ent isegi ilma selleta oli Äripäevale teada, et Kilgi viis asju ajada mitte ainult ei vihasta konkurente ja endisi äripartnereid, vaid on mitmelgi juhul ületanud eetilisi raame. Ehkki Kilgil pole olnud ühtegi otseselt tema vastu suunatud kriminaalsüüdistust või ärikeeldu, on tema ettevõtjatee olnud pidev seaduste piiridel balansseerimine ning partnerite närvidel mängimine. Viimasel ajal on Kilgi kunagised partnerid hakanud oma muresid jagama ka ajakirjandusega.
Tänases Äripäeva luubiloos saavad sõna Kilgile kuuluvate ettevõtete juhid, kellega Kilk on vaenujalale sattunud ning kes nüüd käivad kohut, et õiglus jalule seada. Tänaseks pankrotistunud Weroli eksjuhi Meelis Virro suhtes on jõustunud ringkonnakohtu õigeksmõistev otsus. Nii Virro kui ka meedias Kilgi tankistiks nimetatud Karl Liivapuu viitavad aga sellele, et probleemidesse sattunud ettevõtete otsused, mida formaalselt on teinud kas nõukogu või juhatus, pole paika saanud Kilgi aktiivse rollita nende sünni juures.
Rein Kilk ise Äripäeva loos sõna võtta ei soovinud, andes teada, et ei soovi pooleli kohtuasju ajakirjanduse vahendusel kommenteerida ega soovita ka Äripäeval seda teha. Toimetus ei võta seisukohta menetluses kohtuasjade kohta, küll aga vahendab Kilgiga lähedalt seotud olnud inimeste seisukohti põhjuste kohta, miks Kilgiga asjaajamine probleeme kaasa toob.
Tõsiasi, et Kilgi esindatav äriajalugu pole olnud eetilises plaanis kaugeltki hiilgav, räägib üht-teist ka Eesti ärikultuuri kohta laiemalt. Muide, kui 2010. aasta Äriplaanil astus üle Merko suuromanik Toomas Annus, kes hiljem mõisteti süüdi maadevahetuse protsessis, kuulas saal hiirvaikselt.Tulge – ja ärge rahulduge passiivse kuulaja rolliga. Võtke sõna, küsige ja vaielge!
Äriplaanile registreeruda saab siin.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.